Evenimente, Proiecte in derulare

Workshop pentru echipele de elevi înscrise în proiect

Azi, 6 martie 2019, la Şcoala Metropolitană ARC, din Bucureşti, s-a derulat primul atelier de pregătire a echipelor de elevi din şcolile înscrise în proiectul OUR TARGET: UNDERSTANDING THE WORLD! – Art & Science & Tech Fair, proiect inclus in CAEM 2019, lansat şi coordonat de şcoala noastră.

Cei peste 60 de elevi au fost inspirati de prezentările, jocurile și experimentele susținute de doamna profesoară de matematică Adina Eftene, doamna Ana Roata Palade-de la Orăşelul Cunoaşterii, domnul Bogdan Bălănescu de la EEMATICO. Elevii au realizat conexiunile între instrumente matematice și elaborarea unui experiment științific, despre pregatirea și testarea unei machete. Au aflat de la domnul Mircea Manolescu cum gândește un inventator și doamna Andreea Stoica, de la Asociația Fascination, i-a captivat cu metode creative de prezentare la stand!  


Lasă un răspuns