Arta dezbaterilor si cetatenia europeana, Evenimente, Proiecte in derulare

S-a încheiat prima etapă a proiectului Arta dezbaterii şi cetăţenie europeană!

La Facultatea de Ştiinte Politice din Universitatea Bucureşti, Şcoala Metropolitană ARC, în parteneriat cu ARDOR şi Clubul de dezbateri din Asociaţia Studenţilor din FSPUB, parteneri în proiect,  au organizat evenimentul-concurs AI O VOCE, FĂ O LUME MAI BUNĂ! LIBERTATEA DE EXPRIMARE ŞI REGULILE COMUNICĂRII ÎN SPAŢIUL PUBLIC. 

Evenimentul a debutat cu meciul de debate demonstrativ organizat de A.R.D.O.R – au participat studenţi din Cluburile de dezbateri parlamentare A.R.D.O.R din Bucureşti (Raluca Colceri- Facultatea de Medicina, Ştefan Gâlmă- FSPUB, Mihai Oprea -Facultatea de Drept) şi Clubul de dezbateri din Facultatea de Ştiinţe Politice din Universitatea Bucureşti (Chiseliţă Ramona, Antonescu Petru şi Dobrescu Vladimir). 

A urmat sesiunea de întrebări adresate de elvi celor două echipe de studenţi, sesiune care a fost moderată de Robert Gabriel Ciobanu, student anul III FSPUB.  Elevii din proiect au jucat rolul de jurnalişti/membri ai asociaţiilor civice/public larg.      

Concursul de discurs public pentru elevii calificaţi la concursurile organizate în  şcolile înscrise în  proiect: Şcoala Metropolitană ARC, Şcoala Gimnazială nr.178, Şcoala Gimnazială Herăstrău, C.N. Matei Basarab, C.N. Mihai Viteazul au avut ca temă: Reducerea violenţei de limbaj, emoţionale, fizice în şcoli.

Juriul a fost format din Radu Ţigănaş- instructor ARDOR, Ligia Necula-jurnalist, Ionela Băluţă- Decan FSPUB, Raluca Alexandrescu- Prodecan FSPUB, Robert Ciobanu- student anul III FSPUB. Premiatii la cele doua secţiuni: Gimnaziu: premiul I –Matei Târţău – Şcoala Metropolitană ARC, Premiul al doilea Ionescu Elena de la Şcoala Generală Herăstrău, Premiul al treilea Neagu Andreea de la Şcoala Generală 178, menţiune Bobeică Vlad- Şcoala Generală Herăstrău,  premiul publicului Cîrje Sara- Şcoala Generală 178 şi Premiul special din partea Radio România Cultural pentru Neagu Andreea- Şcoala Generală 178 la liceeni: Premiul I – Constantin Rares de la  C.N. Mihai Viteazul, Premiul al doilea – Matei Andrei- C.N.Matei Basarab, premiul al treilea Cazacu Andreea – C.N. Matei Basarab, Menţiune Stefania Tomozii- C.N. Mihai Viteazul, premiul publicului Țalpin-Horobeţ Costin.

Felicitări tuturor!

Lasă un răspuns