Proiecte Incheiate

Plantele, leac pentru suflet

Proiectul “Plantele, leac pentru suflet”, realizat de Scoala Metropolitana ARC in colaborare cu UNESCO, a fost unul dintre proiectele cele mai  indragite de catre copiii claselor pregatitoare, I, a II-a, a III-a si a IV-a.

In data de 22 noiembrie 2016, a avut loc evaluarea acestui proiect. In cadrul unei intalniri la ceai, intr-o atmosfera calda, prietenoasa, copiii au prezentat cu entuziasm si bucurie, in modalitati originale, plantele medicinale care le-au trezit cel mai mult interesul. Materialele pregatite pe baza documentarii si a experientei directe in  mediul natural, discutiile pe baza informatiilor dobandite au demonstrat ca elevii  au inteles rolul plantelor, esențial în viata omului încă din vremuri primordiale.

Am discutat impreuna despre modurile de utilizare a plantelor, despre aria de raspandire a acestora, ne-am delectat atat gustul, cat si mirosul cu aromele de ceai, limonada cu menta, uleiuri esentiale, chiar si de plante proaspete.

Proiectul a demonstrat eficacitatea metodei learning by doing, copiii au participat cu bucurie la acest proiect si, cu siguranta, noile cunostinte dobandite ii vor ajuta pe viitor in alegerea unui stil de viata in armonie cu natura. Coordonator proiect, Daniela Costachel

Lasă un răspuns