Proiecte, Proiecte in derulare

Noua ne pasa! Incurajam voluntariatul.

“Parteneriatul dintre Centrul Social Multifuncțional pentru Copii „Sfântul Nicolae” și „Școala Metropolitană ARC” a început în primăvarea anului 2016 si continua .

Prin intermediul acestui parteneriat, s-au dezvoltat numeroase proiecte socio-educaționale, care au avut ca scop dezvoltarea în rândul copiilor a sentimentului de solidaritate și spirit civic, dar și de apartenență prin socializare și comunicare. Aceste sentimente și relații între copiii, au fost împătășite și consolidate cu ocazia Sărbătorilor de  Iarnă, a Sfintelor Paște, cu ocazia derulării proiectului „Un mățisor pentru o cauză socială”, a  Workshop-ului „Campania Anti-Bullying, precum și cu alte ocazii pe care cei doi parteneri le-au considerat utile în dezvoltarea personală a copiilor. Scoala Metrpolitana ARC este  deschisa catre comunitate și derleaza activitati de educare a copiilor pentru implicare si sustinere a cauzelor sociale, a copiilor defavorizați și care să le ofere totodată acestora oportunitatea cunoașterii culturii antreprenoriale și valorizarea muncii lor, ARCasii  având cunoștințe solide în acest sens de la activitatile  derulate in  Scoala ARC in parteneriat cu Junior Achievement Romania.” Prin intermediul acestui parteneriat, s-au dezvoltat numeroase proiecte socio-educaționale, care au avut ca scop dezvoltarea în rândul copiilor a sentimentului de solidaritate și spirit civic, dar și de apartenență prin socializare și comunicare.

Lasă un răspuns