Proiecte, Proiecte in derulare

Antreprenoriat şi tehnologie pentru o societate mai bună

Elevii din Şcoala A.R.C. participa la atelierele oferite in cadrul Clubului Code School, un parteneriat intre Scoala Metropolitana ARC si Organizatia Adfaber. Acesta este un proiect de antreprenoriat social, care funcţionează ca un club de tehnologie informatică, în care copiii învață să codeze folosind jocuri și roboți, pentru a oferi o viaţă mai bună pentru cat mai mulţi oameni. In cadrul clubului infiintat in scoala noastra, copiii sunt iniţiati în crearea de aplicaţii pentru mobil care să ajute la rezolvarea unor probleme ale comunitatii şi în scrierea unor linii de cod pentru realizarea de website-uri, pregatindu-se pentru o meserie a viitorului.

ADFABER este partenerul și coordonatorul internațional pentru Hour of Code în România, cel mai mare eveniment educațional din domeniu şi promovează dezvoltarea societății și schimbarea socială prin tehnologie.

Lasă un răspuns