Evenimente, Proiecte in derulare

La Parlamentul European – Ne-am simţit cetăţeni europeni!

ARCaşii au vizitat Parlamentul European unde au aflat despre cum funcţionează şi ce rol are cea mai importantă instituţie a Uniunii Europene.

La întâlnirea cu dl.Rbega, europarlamentarul  român care ne-a fost gazdă şi cu reprezentanta departamentului de comunicare a Centrului de Vizitatori, au povestit experienţele lor in proiect, au arătat cunoştinţele lor despre Uniunea Europeana, despre drepturile copiilor ca cetăţeni europeni, într-un quiz pe aceasta temă. Au adresat întrebări şi au înmânat materiale realizate în şcoala noastră! Au scris mesajele lor pentru viitorul Europei şi au trimis gânduri către cei de acasă! A urmat vizita la Parlamentarium, un spaţiu interactiv despre istoria, geografia si cultura tărilor membre UE.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *