Evenimente, Proiecte in derulare

La Parlamentul European – Ne-am simţit cetăţeni europeni!

ARCaşii au vizitat Parlamentul European unde au aflat despre cum funcţionează şi ce rol are cea mai importantă instituţie a Uniunii Europene.

La întâlnirea cu dl.Rbega, europarlamentarul  român care ne-a fost gazdă şi cu reprezentanta departamentului de comunicare a Centrului de Vizitatori, au povestit experienţele lor in proiect, au arătat cunoştinţele lor despre Uniunea Europeana, despre drepturile copiilor ca cetăţeni europeni, într-un quiz pe aceasta temă. Au adresat întrebări şi au înmânat materiale realizate în şcoala noastră! Au scris mesajele lor pentru viitorul Europei şi au trimis gânduri către cei de acasă! A urmat vizita la Parlamentarium, un spaţiu interactiv despre istoria, geografia si cultura tărilor membre UE.

Lasă un răspuns