Evenimente, Proiecte in derulare

Vizita la Comisia Europeană

Grupul de elevi din proiectul Arta dezbaterii şi cetăţenie europeană s-a întâlnit cu funcţionari români din Direcţiile Generale ale Comisiei Europene, care au prezentat rolul acestei instituţii şi activitatea lor profesională.

Mulţumim doamnei Florina Oana Chiţan pentru prezentarea structurii, rolului şi activităţii Comisiei Europene şi invitaţilor Cătălin Tiecheru, Bogdan Ceobanu, Cristina Chiriţă.Tinerii funcţionari europeni au povestit evoluţia lor profesională, de pe băncile şcolii până la activitatea lor în instituţiile Uniunii Europene de la Bruxelles. Mesajul lor: “Visaţi şi munciţi pentru realizarea visului vostru! Nimic nu vă este inaccesibil în viaţă şi carieră!” Ziua s-a încheiat cu o incursiune în istoria Europei, la Waterloo, unde muzeul interactiv şi cele 225 de trepte pâna la monumentul de pe Colina Leului au încheiat o zi cu experienţe spectaculoase.

Lasă un răspuns