Evenimente, Proiecte in derulare

Vizită la instituţiile UE din Bruxelles. A doua etapă a proiectului.

În săptămâna 8-12 aprilie, se desfăşoară a doua etapă a proiectului Arta dezbaterii şi cetăţenie europeană, iniţiat şi coordonat de Şcoala Metropolitană ARC. În prima zi, ne-am întalnit cu jurnaliştii de la Radio TV Arthis.

Elevii noştri, alături de colegii lor mai mari, de la Colegiul Naţional Matei Basarab, au dialogat cu Directoarea postului, doamna Carmen Drăghici şi cu experimentata jurnalistă Doris Uglar. Au aflat istoria înfiinţării postului, au pus întrebări, au discutat despre experienţele lor din proiect, despre rolul presei şi comunicării în spaţiul UE, au înţeles importanţa păstrării şi mediatizării valorilor şi tradiţiilor, a dialogului intercultural în UE. La finalul întâlnirii, Sara, Rebeca, Mihnea şi Matei T. au discutat la microfon, în interviuri live, cu doamna Carmen Draghici. Am dăruit, ca amintire, Jocul multiculturalităţii, creat la şcoala noastră, care a trezit admiraţia gazdelor. Aventura continuă!

Lasă un răspuns