Evenimente

„I See, I Feel, I Speak, I Act” – concurs de discurs public

Luni, 15 noiembrie 2021, într-o atmosferă de emoție și spirit civic s-a desfășurat concursul de discurs public „I See, I Feel, I Speak, I Act” dedicat Zilei Internaționale a Drepturilor Copilului. Evenimentul a fost organizat de Clubul de Debate ARCașii, din Școala Metropolitană ARC, în colaborare cu Asociația Română de Dezbateri, Oratorie și Retorică – Muntenia.

În deschiderea evenimentului, invitatul special, doctor în Filologie Corina Popa – fondatoarea “Școlii de gramatică”, le-a adresat felicitări participanților și organizatorilor, care și-au manifestat prin acest eveniment dragostea pentru limba română și interesul în promovarea drepturilor copiilor prin discursuri și mesaje ale copiilor, a căror voce trebuie auzită mai des în spațiul public!

Au participat elevi din școli din București, Iași, Târgoviște, Stoenești -Argeș și  Republica Moldova. Juriul a fost format din reprezentanți ai oraganizatorilor, sponsorului  și  A.R.D.O.R. Muntenia. Președintele juriului a fost Alina Bucșa, trainer A.R.D.O.R.

Fundația Romanian Business School, sponsorul evenimentului, a acordat premii câștigătorilor, constând în vouchere și cărți.

La categoria sub 12 ani au fost premiați Onofreiciuc Anastasia Ștefania (Școala Primară din satul Piatra, comuna Stoenești – jud. Argeș, Nicole Preda și Iris Lungu (Școala Metropolitană ARC- București).

La categoria de vârstă 12-14 ani s-au acordat premii elevilor Bărbățoiu Mihai (I) Școala Gimnazială nr. 178 București, Radu Posea (II) Școala Metropolitană ARC, Teodora Mateescu (III) – Școala Gimnazială nr. 178 București.

De asemenea, au fost acordate opt mentiuni speciale pentru creativitate elevilor Dumitru Rareș Eduard – Școala Gimnazială ” Mihai Viteazul ” Târgoviște, Ancuța Alexandra Ioana și  Macovei Ioan-Teodor – Colegiul Pedagogic Vasile Lupu, Iași, Elena Crecescu – Liceul Ștefan cel Mare și Sfânt, Grigoriopol, Republica Moldova, Amelie Rusu,  Andreea Roșu, Ana Duică, Miruna Nedelcu de la Școala Metropolitană ARC, București.