Evenimente

Diseminare ERasmus 2021

Luni 8 noiembrie, a avut loc acțiunea de diseminare în rândul colegilor a rezultatelor participării la cursuri de formare a profesorilor din Școala Metropolitană ARC. Activitatea de formare a avut loc în  cadrul implementării proiectului Comunitate Educațională Rezilientă – #Profesor21, co-finanțat printr-un grant Erasmus+,  2020-1-RO01-KA101-079591.

Profesorii beneficiari au prezentat principalele componente teoretice și practice, activitățile din agenda cursurilor: WHAT NEXT IN FINNISH CLASSROOMS! NEW LEARNING WAYS & SPACES (Helsinki) DIGITAL STEAM. TEACHING INTEGRATED SCIENCE, ART AND MATHEMATICS WITH DIGITAL DEVICES ( Tallin) și HOW TO MAKE YOUR SCHOOL MORE INTERNATIONAL – A PRACTICE-BASED APPROACH ( Porto).

Partea a doua a prezentărilor s-a axat pe propuneri de valorificare a bunelor practici în comunitatea educațională a școlii, pentru realizarea obiectivelor proiectului.

La activitate a participat doamna Bran Cosmina, inspector pentru proiecte educaționale în  ISMB.