Proiecte, Proiecte in derulare

Arta dezbaterilor şi cetăţenia europeană – proiect dedicat Centenarului Marii Uniri şi anului Președinției României la Consiliul UE. Initiat de Scoala Metrpolitana ARC prin Clubul de debate ARCasii

Iniţiator: Şcoala Gimnazială Metropolitană ARC prin Clubul de dezbateri ARCaşii

Parteneri:

Asociaţia Română pentru Dezbateri, Oratorie şi Retorică, Muzeul Naţional de Istorie a României, ISMB, Muzeul Naţional al Literaturii Române, Facultatea de Ştiinte Politice din Universitatea Bucureşti, CN Matei Basarab şi C.N. Mihai Viteazul.

Participă elevi şi profesori din Şcoala Metropolitană ARC şi din şcolile bucurestene invitate.

Scop – Promovarea regulilor dezbaterii publice  într-o societate democratică, a principiilor cetăţeniei europene şi ale dialogului intercultural în rândul elevilor de gimnaziu.

Abilitatea de a dezbate idei şi opinii este esențială pentru viața publică.  Astăzi, în secolul al XXI-lea, capacitatea de a elabora, expune și evalua propriile idei şi ideile altora este fundamentală pentru o societate democratică funcţională și o economie dinamică şi conectată global. 

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *