Proiecte Incheiate

#scriemCOD – Junior Achievement

Proiectul iTech Skills and Challenge, bazat pe conceptul educational STEM si derulat de catre JA Romania si Honeywell Hometown Solutions, s-a derulat in anul scolar 2017-2018 la Scoala Metropolitana ARC.  Printre activitati, conform parteneriatului scolii noastre cu Junior Achievement Romania, voluntarii din mediul de afaceri au sustinut derularea programului. La  clasa a V-a, s-a derulat activitatea Avatar cu chip si nume din cadrul programului #scriemCOD. Aceste activitati de tip learning by doing – invatam experimentand – sunt menite sa stimuleze creativitatea copiilor, incurajandu-i sa isi dezvolte cunostintele si competentele STEM.

“Copiii au reactionat pozitiv in timpul activitatii, au fost implicati si activi, fiind preocupati sa inteleaga ce au de facut astfel incat sa fie primii care termina de #scrisCOD. Faptul ca au preferat sa ne petrecem chiar si pauza impreuna, pentru a termina de lucrat activitatea, m-a bucurat si a reprezentat, totodata, un feedback pozitiv pentru initiativa mea de a fi profesor pentru o zi. Iata cum, daca experimentarea si jocul devin parte din invatarea, scoala poate fi atractiva.” Gabriela Bondrea, voluntar compania Honeywell”

Lasă un răspuns