Scoala Metropolitana ARC – hopefriday.ro

Scoala Metropolitana ARC este o școală privată  înființată în anul 2008, acreditată şi autorizată  de Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului din România, independentă, co-educațională, care oferă elevilor  programe de studiu performante și stimulative.

metropolitan-scoala

Programul nostru este destinat elevilor din clasa pregătitoare (6 ani) până în clasa  a IX-a (14-15ani) și valorifică competenţele cheie prevăzute în legislaţia Uniunii Europene: comunicare în limba maternă,  comunicare în limbi străine, matematică şi competenţe de bază în domeniul ştiinţei şi tehnologiei, competenţe digitale, competenţe sociale şi civice, spirit de iniţiativă şi antreprenoriat.elevi-metropolitan-scoala-arc

Pe lângă toate acestea, oferim copiilor ceva mai important, care nu se regăsește în legislație : credem în ei și le insuflăm dorința de a rămâne oameni, indiferent de cât vor crește, la propriu și la figurat. Credem că fiecare dintre ei are ceva valoros de oferit lumii, de aceea scopul nostru este să-i ajutăm să descopere și să-si exploateze unicitatea.

elevi-metropolitan-scoalaDe asemenea, suntem singura scoala  care, incepand din anul scolar trecut,metropolitan-scoala-arc  ofera elevilor din ciclul primar cursuri de multiculturalism prin arte, in timpul carora ne straduim sa-i familiarizam pe copii, de la varste inca fragede,  cu ceea ce inseamna cultura universala si sa le insuflam dragostea pentru frumos, pentru traditie dar si atasamentul fata de valorile general-umane.  Astfel incat ei sa se bucure de bogatia diversitatii culturale si sa creeze , in viitor, o lume mai buna, prin cooperare pasnica.

Sursa articol : HOPE Friday