Evenimente

Lecţia de generozitate!

Azi, 6 decembrie, de sărbatoarea  Sf. Nicolae protector al copiilor şi al celor nedreptăţiţi, micii ARCaşi de la clasa I au mers  să îi colinde pe cei care au ajuns la vârsta bunicilor și sunt găzduiți cu prietenie și căldură la centrul rezidențial Conacul Bunicii Olga http://conaculbuniciiolga.ro/ .  Au daruit şi au primit daruri la rândul lor. Un gest de atenție și compasiune, de respect și solidaritate cu generația vârstnicilor.

Tradiţia de a face daruri în această zi îşi are originea în povestea de viaţă a personajului legendar. Acesta a existat cu adevărat în persoana episcopului Nicolae din Myra-Lichia. Fiind bun şi darnic, a ajutat săracii, printre care şi un tată cu trei fete care, din cauza sărăciei, nu puteau să se marite. Legenda spune că Sf. Nicolae le-a aruncat fiecăreia pe geam, într-o noapte, câte un săculeţ de bani. Săculeţii au căzut fie în ciorapii puşi la uscat, fie în ghete. De aici este obiceiul ca darurile de Moş Nicolae să fie puse în ghetuţe. Darul Moşului Nicolae este însoţit şi de lecţia de  morală:  generozitatea este primul pas  spre bucuria de a trăi împreună, în comunitate. Prin intermediul colindelor şi obiceiurilor din această perioadă trecem pentru câteva săptămâni în lumea darurilor, a gândurilor bune şi a urărilor de bine!

 

Lasă un răspuns