Family Cafe

Family Cafe Noiembrie

Cu încredere şi sinceritate, o nouă întâlnire între părinţi, profesori şi experţi 
 
Ioana Huiduc Manolescu ne-a introdus în  problematica impactului modelelor de comportament ale părinţilor, vorbind despre perspectiva unei dezvoltări a copiilor prin experienţe în medii diverse, despre transformarea fiecărei probleme în relaţionarea cu mediul într-o oportunitate de dezvoltare. „Nu trebuie să îi creştem pe copii  cu frica de greşeală, cu teama faţă de spaţiul social care transcede familia şi şcoală.

Schimbarea Paradigmei de Gândire în Educație, o abordare dezvoltată de prof. Colceag, poziţionează copilul  în centrul relaţiilor sale cu lumea, el este/trebuie să fie  şi sursa şi rezultatul tuturor interactiunilor.  Ioana Huiduc a făcut recomandări de lectură pentru a ne informa şi forma ca părinţi şi ca educatori, în general. Medicul Gabriela Saulea, ne-a împărtăşit propria poveste şi experienţa dobândită în proiectul său: Asociaţia Divorce Journey, prin care oferă consultanţă şi sprijin pentru situaţii de criză în familie. „Sfatul meu pentru părinţi este să fiţi permanent atenţi la copiii dumneavoastră, să nu fiţi focusaţi exclusiv pe carieră sau  să vă intersaţi doar de rezultatele şcolare sau de performanţe.” Ne-a prezentat ghidul de parenting pentru situaţii de criză,  tradus şi adaptat pentru societatea românească, proiect susţinut de Ministerul Educaţiei Naţionale. Câteva exemplare le găsiţi la biblioteca şcolii şi la părinţii care au fost prezenţi. Andreea Bizgan (Asociaţia Divorce Journey) a remarcat rezultatele cercetărilor care reflectă procentul îngrijorător al copiilor şi tinerilor cu dezechilibru emoţional. Doamnele profesoare Isabela   Mihăilescu şi Lili Hamboussi au împărtăşit din bogata lor experienţă ca educatori şi ca părinţi, concluzia fiind că trebuie să avem încredere în copiii noştri şi că nu trebuie să le impunem viziunea noastră asupra viitorului lor, ei îşi vor alege drumul. Noi trebuie să le facilităm dezvoltarea şi să ne dezvoltăm pe noi înşine, să fim  părinţi mai buni, învăţând alături de ei. Psih.Ioana Şandru a explicat beneficiile  colaborării între profesori şi părinţi şi a oferit sugestii pentru o comunicare eficientă. Prof. Luiza Cristea a prezentat câteva exemple de atitudini, comportamente şi opinii ale elevilor, simptomatice pentru situaţiile pe care educatorii, părinţi şi profesori, ar fi bine să le abordeze. În încheiere, Ioana Huiduc Manolescu ne-a încântat cu o poezie inspiraţională. O seară în care am simţit ce înseamnă  sentimentul de a fi împreună!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *