Arta dezbaterilor si cetatenia europeana, Evenimente, Proiecte

De Ziua Europei, Şcoala Metropolitană ARC a răspuns invitaţiei în proiectul european „Trees for Europe 2019”

Clasa a VI-a a organizat plantarea unui mărîn curtea școlii și o mică redacție formată din Mihnea, Denisa și Ioana a conceput o revista dedicata acestui eveniment. Aici veți găsi articole interesante despre semnificația copacului în culturile lumii, despre ce face un activist de mediu sau despre  semnificaţia copacului în mitologia greacă.

Mesajul din partea organizatorilor europeni:

„Dear european schools, a great thanks for your participation to Trees for Europe 2019…It was surprising and amazing, to see all the students particpating to the action for the climat… And the action shows us that we have to connect again the youngs people to nature… It’s time to be aware of the climate urgency…Thanks a lot again… It was great and beautiful !!! European regards to all !

Lasă un răspuns