Proiecte Incheiate

Conectati in siguranta!

In anul scolar 2017-2018, Scoala Gimnaziala Metropolitana ARC a participat la concursul Cetatenie Digitala. Drepturi si responsabilitati pe Internet privind datele personale. In cadrul concursului s- a organizat evenimentul “Conectat si protejat: libertate si siguranta in mediul online” care a avut loc in joi,15 martie 2018, care a reunit peste 50 de reprezentanti din comunitatea educationala: elevii scolii ARC, elevi invitati de la C.N. Tudor Vianu, profesori, experti in IT&C, jurnalisti, psihologi, parinti.

Au fost dezbatute aspecte legate de tipurile de date personale, modul de interactiune online si implicatiile comerciale ale colectarii de date. Elevii au aflat explicatii tehnice despre utilizarea in siguranta a internetului, sfaturi de la psiholog despre cum sa imbine nevoia de socializare cu  auto-protectia, constientizand riscurile, de la jurnalist au inteles cum sa devina responsabili ca cetateni ai lumii online. Parintii s-au implicat atat prin intrebari, cat si prin sugestii referitoare la necesitatea unei legislatii dedicate acestei ptobleme. Psihologul a adresat parintilor indemnul de a se informa si de a se implica in pregatirea  copiilor pentru lumea online.   Elevii au pus intrebari si au impartasit din  experientele si problemele cu care s-au confruntat

 In cadrul competitiei, elevii clasei a VI-a din Scoala Gimnaziala Metropolitana ARC au mai organizat un flash mob cu mesajul: “Conectati in siguranta!” si o dezbatere in limba engleza, in cadrul Clubului de Debate : The internet: boon or a curse for teenagers? Who is responsible?”

Vezi Postarile

Lasă un răspuns