Blog

“Antreprenoriat şi tehnologie pentru o societate mai bună”

 “Antreprenoriat şi tehnologie pentru o societate mai bună”

Astăzi, elevii din Şcoala ARC au participat la două ateliere demonstrative oferite de reprezentanţii organizaţiei  ADFABER  în România, iniţiatorii proiectului Code School. Acesta este un proiect de antreprenoriat social, care funcţionează ca un club de tehnologie informatică în care copiii învață să codeze folosind jocuri și roboți, pentru a oferi o viaţă mai bună pentru mai mulţi oameni. Copiii noştri au fost iniţiati în crearea unei aplicaţii pentru mobil, care să ajute comunitatea şi în scrierea unor linii de cod, înţelegând diferenţa între “a juca” şi “a crea”  jocuri video, o profesie de viitor.

ADFABER este partenerul și coordonatorul internațional pentru Hour of Code în România, cel mai mare eveniment educațional din domeniu şi promovează dezvoltarea societății și schimbarea socială prin tehnologie. www.adfaber.org

Lasă un răspuns