Proiecte, Proiecte in derulare

Family Cafe

Scopul este de a crea un mediu cald, primitor, unde parintii si membrii comunitatii pot impartasi experiente si pot oferi sprijin pentru consolidarea relatiilor in familie , intre parinti, copii, educatori si experti in: educatie, consiliere, mediere, stiinte sociale. Parintii sunt incurajati sa devina lideri ai comunitatii educationale, sa se implice si sa beneficieze de oportunitati de informare si interactiune, pentru o viata armonioasa, echilibrata si responsabila in beneficiul famililor lor, al copiilor si al mediului public in care se dezvolta tanara generatie. Situatiile dificile, provocarile familiei in sec al XXI-lea necesita conexiuni sociale si emotionale, empatie care sunt strategii puternice in atenuarea impactului traumelor. Fiecare intalnire va avea gazde si moderatori. Intr-un cadru prietenos, servind o cafea, care sa incurajeze apropierea umana, vom incerca sa construim o comunitate autentica, care sa induca un sentiment de apartenenta si solidaritate pentru a crea un mediu de viata si de formare pozitiv si stimulativ pentru noi si copiii nostri.

Vom avea atat intalniri dedicate exclusiv grupului de parinti din Scoala Metropolitana ARC, Gradinita Prikindel, After School Prikindel, dar si evenimente deschise, publice, in care vom implica si comunitatea mai larga, a orasului. Ce ne dorim de la acest proiect: noi relatii, un sentiment de apartenenta la o comunitate, sansa de a ne cunoaste mai bine si de a explora in profunzime problemele vietii de familie, dezvoltarea abilitatilor de moderare, lansare de idei, dezbatere, comunicare, pe care le veti putea folosi apoi in comunitatile dv, in rolul de parinte si in grupurile profesionale carora le apartineti. O abordare globala a implicarii parintelui in societate, o scoala de leadership comunitar.

Vezi intalnirile Family Cafe

Lasă un răspuns