Proiecte, Proiecte in derulare

„Experiență culturală – Limbă, tradiţie şi cultură chineză”

Astăzi, o echipă entuziastă de profesori chinezi de la Institutul Cultural Confucius- Bucureşti, coordonată de doamna profesoară Cao Ruihong, a oferit copiilor şi parintilor o experienţă culturală speciala, o activitate demonstrativă pentru programul Experiență culturală – Limbă, tradiţie şi cultură chineză, care este in oferta de activitati opţionale săptămânale a şcolii noastre.
Copiii au învăţat, prin exerciţii interactive şi prin prezentări video ingenioase, câteva cuvinte, ilustrandu-se astfel metodele folosite pentru predarea limbii chineze, au exersat forme de adresare şi salut, au cântat în limba chineză şi au asistat la o demonstraţie practică a ceremoniei ceaiului.

La şedinţele de club, copiii vor face exerciţii de vorbire – scriere prin metode amuzante, prin cântece şi desene, vor viziona materiale video cu obiceiuri, poveşti, istoria artelor marţiale , vor învăţa ceremonia ceaiului, vor fi iniţiaţi în dansuri tradiţionale chinezeşti, vor confecţiona ornamente tradiţionale. Vor încerca şi realizarea unui dans al dragonului. O experienţă care familiarizeaza copiii cu perspective culturale inedite, această activitate opţională completează educaţia pentru diversitate culturală şi dialog intercultural pe care copiii o primesc la cursul de multiculturalism, derulat în şcoala noastră ca disciplină obligatorie. Multumim profesorilor de la Institutul Cultural Confucius!

Lasă un răspuns