Proiecte, Proiecte in derulare

„Experiență culturală – Limbă, tradiţie şi cultură chineză”

Astăzi, o echipă entuziastă de profesori chinezi de la Institutul Cultural Confucius- Bucureşti, coordonată de doamna profesoară Cao Ruihong, a oferit copiilor şi parintilor o experienţă culturală speciala, o activitate demonstrativă pentru programul Experiență culturală – Limbă, tradiţie şi cultură chineză, care este in oferta de activitati opţionale săptămânale a şcolii noastre.
Copiii au învăţat, prin exerciţii interactive şi prin prezentări video ingenioase, câteva cuvinte, ilustrandu-se astfel metodele folosite pentru predarea limbii chineze, au exersat forme de adresare şi salut, au cântat în limba chineză şi au asistat la o demonstraţie practică a ceremoniei ceaiului.

La şedinţele de club, copiii vor face exerciţii de vorbire – scriere prin metode amuzante, prin cântece şi desene, vor viziona materiale video cu obiceiuri, poveşti, istoria artelor marţiale , vor învăţa ceremonia ceaiului, vor fi iniţiaţi în dansuri tradiţionale chinezeşti, vor confecţiona ornamente tradiţionale. Vor încerca şi realizarea unui dans al dragonului. O experienţă care familiarizeaza copiii cu perspective culturale inedite, această activitate opţională completează educaţia pentru diversitate culturală şi dialog intercultural pe care copiii o primesc la cursul de multiculturalism, derulat în şcoala noastră ca disciplină obligatorie. Multumim profesorilor de la Institutul Cultural Confucius!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *