Arta dezbaterilor si cetatenia europeana

„Cetățenia digitală. Drepturi și responsabilități pe Internet privind datele personale.” – ediția 2018

Elevii claselor V-VII, parinti si profesori,  au participat azi, la dezbaterea in limba engleza organizata de Clubul de debate ARCasii din Scoala ARC, in cadrul concursului „Cetățenia digitală. Drepturi și responsabilități pe Internet privind datele personale.” – ediția 2018 . Motiunea in dezbatere a fost: The internet: boon or a curse for teenagers? Who is responsible?

Sesiunea de debate a fost sustinuta de elevii clasei a VI-a, coordonati de Ioana Covei ( instructor international Asociatia Romana de Dezbateri, Oratorie si Retorica) si prof. Luiza Cristea. Parintii si elevii din public au impartasit experiente si sugestii cu privire la interactiunea copiilor in mediul virtual si modul in care trebuie abordata problema  sigurantei datelor  personale. Actiunea s-a desfasurat sprijinul profesorilor  Silvia Selten si Carmen Tanase. 

#SID2018, #OraDeNet, #DatePersonale, #ParereaTaGDPR, #ItStartsWithUs

Lasă un răspuns