Cluburi ARC

Cluburile ARC au o tradiție consistentă în oferta școlii și sunt destinate dezvoltării de abilități pentru viață prin centrarea pe înclinații și interese specifice ale elevilor. Ele sunt gândite pentru a atinge un obiectiv major în strategia școlii : dezvoltarea personală a copiior și centrarea pe nevoile fiecăruia.

Din cauza situației create de pandemia Covid 19, a restricțiilor impuse de starea de alertă, suntem nevoiți, pentru o perioadă, să desfășurăm activitatea acestor cluburi în regim online.

Majoritatea activităților nu pot fi transferate în online, de aceea în această perioadă sunt în activitate Clubul de Debate ARCașii si Clubul de antreprenoriat Micul antreprenor social Junior Achievement.

Clubul de Debate este organizat astfel:

• O sesiune de o oră /săptămână: două ore în limba română și două în limba engleză în parteneriat cu Aociația Română de Dezbateri, Oratorie și Retorică ( A.R.D.O.R)
  • Două grupe: luni 16:30 – 17:30 și marți 16:30 – 17:30
  • Activități:
    • Exerciții de documentare, argumentare și expresivitate verbală și gestuală în perspectiva transdisciplinară
    • Exerciții de public speaking
    • Exersarea abilităților pe formatul dezbaterilor academice WORLD SCHOOL
    • Pregătirea pentru participarea la competiții de profil ( prima va fi în data de 20 noiembrie)
    • Întâlniri cu jurnaliști, membri ai cluburilor de liceeni din țară, premiați la concursuri naționale și internaționale de debate și public speaking.
    • Corelarea cu subiecte abordate la diverse discipline studiate în programul obligatoriu

Clubul de antreprenoriat în parteneriat cu Junior Achievement România, care oferă materialele suport în format fizic și electronic,  este organizat astfel:

• O sesiune de o oră/săptămână: Vineri, 16:30-17:30
  • Module:
    • It’s my business – în limba engleză
    • Titan – joc online de exersare a deciziilor in business in format de competitive
    • ITech SkillS – programare în scratch
    • Întâlniri online cu antreprenori și elevi de liceu câștigători ai concursurilor internaționale Junior Achievement http://www.jaeurope.org/

În măsura în care vom găsi formule de adaptare la online a altor cluburi, vă vom informa.